Committees


 

2013-14 BAR AND PUBLIC SERVICE COMMITTEES
ABA Delegate
  • Perry R. Staub, Jr., Delegate
Bench Bar Conference
  • Judge Jay C. Zainey, Chair
  • Judge Michael G. Bagneris, Chair
  • Walter J. Leger, Jr., Chair
  • Christopher K. Ralston, Chair
  • Sharonda R. Williams, Chair
  • William B. Gaudet, Chair
  • Lisa M. Africk, Chair
  • Dana M. Douglas, Chair
  • Monica J. Manzella, Chair
Briefly Speaking Editors
  • Jason P. Waguespack, Briefly Speaking Editor
  • Judge Edwin A. Lombard, Briefly Speaking Articles Editor
Continuing Legal Education  
  • Walter J. Leger, Jr., Chair
Finance
  • Judy Y. Barrasso, Chair
Inn of Court
  • Judge Terri F. Love, President
Lawyer Referral Service
  • Christopher K. Ralston, Chair
Litigation Lessons
  • James M. Williams, Chair
Masters of the Courtroom (sm)
  • Lynn Luker. Chair
  • Judge Lance M. Africk, Chair
Masters of Jury Selection
  • Phillip A. Wittmann, Chair
Membership Committee
  • Sharonda R. Williams, Chair
Minorities in the Profession
  • Dana M. Douglas, Chair
Nominating Committee
  • Timothy F. Daniels, Chair
Past Presidents
  • Stanley J. Cohn, Chair
Pro Bono Project Delegate
  • Leopold Z. Sher, Delegate
Professionalism
  • Judge Robin M. Giarrusso, Chair
Solo and Small Firms
  • Frank A. Milanese, Chair
  • Justin I. Woods, Vice-Chair
Stress Management
  • Carmelite M. Bertaut, Chair
Study Group on Cuba
  • José R. Cot, Chair
Task Force on Civil Courthouse
  • Walter J. Leger, Jr., Chair
  • Phillip A. Wittmann, Chair
Women in the Profession
  • Chauntis T. Jenkins, Chair

 

2013-14 PRACTICE AREAS AND CONCERNS COMMITTEES

Administrative Law

  • Carolyn J. Cooper, Chair
Alternative Dispute Resolution
  • Thomas K. Foutz, Chair
  • Judge Carolyn Gill-Jefferson (ret.), Vice-Chair
Appellate Practice
  • Jonathan C. McCall, Chair
  • Doug L. Grundmeyer, Chair
Bankruptcy and Debtor/Creditor Rights
  • Albert J. Derbes, IV, Chair
  • Christopher T. Caplinger, Vice-Chair

Business Law

  • David J. Halpern, Chair

Civil Rights

  • Marjorie R. Esman, Chair
Class Actions/Complex Litigation
  • William B. Gaudet, Chair

Criminal Law

  • Samantha P. Griffin, Chair

Entertainment Law

  • Joseph W. Looney, Chair
  • Lesli D. Harris, Chair

Environmental Law/Toxic Torts

  • Craig R. Isenberg, Chair
Family Law & Domestic Violence
  • Steven J. Lane, Chair
Healthcare Law
  • A.J. Herbert, Chair

Immigration Law

  • Brandon E. Davis, Chair

Insurance Law

  • David A. Strauss, Chair

Labor and Employment Law

  • Sidney F. Lewis, V, Chair

Maritime and International Law

  • Paul M. Sterbcow, Chair

Oil and Gas Law

  • Kelly B. Becker, Chair
Pharmaceuticals/Medical Devices
  • Kim E. Moore, Chair

Products Liability

  • Irving J. Warshauer, Chair

Real Property Law

  • Robert P. Thibeaux, Chair
  • Lillian Eyrich, Vice-Chair

Tax Law

  • Jaye A. Calhoun, Chair

Wills/Trusts/Successions

  • John A. Rouchell, Chair

Workers' Compensation Law

  • Judge Diane Lundeen, Chair